Interaktivna karta škole i okolice:

Medicinska škola Karlovac,

dr. Andrije Štampara bb,

47 000 Karlovac

TEMATSKI PODIJELJEN TLOCRT ZGRADE MEDICINSKE ŠKOLE KARLOVAC

Tajništvo:                          047/ 431-371

Računovodstvo / knjižnica: 047/ 431-303

Ravnatelj, tel. / fax.:          047/ 431-304

Službeni e-mail škole:        medicinska.skola@ka.t-com.hr

Ravnateljica škole: Jasminka Štajcer, dipl. knjiž.

Medicinska škola Karlovac počela je s radom 1960. godine pod nazivom "Škola za medicinske sestre". U 2000. godini svečano je obilježena 40. godina postojanja. Većina učenika, po završetku školovanja zaposlila se u Karlovcu, diljem Hrvatske, a ima ih zaposlenih u struci u mnogim Europskim i prekomorskom zemljama. Mnogi nastavljaju školovanje na zdravstvenom veleučilištu, medicinskom fakultetu i drugim fakultetima. Trenutno u karlovačkoj županiji, Zagrebu i ostalim hrvatskim gradovima radi preko 50 liječnika specijalista koji su završili našu školu.

Škola ima 10 razrednih odjela i odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za smjerove:

- medicinska sestra - medicinski tehničar

- fizioterapeutski tehničar

- sanitarni tehničar

- primalja.

U nastavnom procesu obuhvaćeno je 14 profesora, 10 vanjskih suradnika, liječnika specijalista, jedan magistar farmacije, dva stručna suradnika, dva viša fizioterapeuta i 4 više medicinske sestre.

U 1999. godini škola je proširena. Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa je s 1 200 000,00 kuna financiralo nadogradnju polivalentne dvorane i proširenje knjižnice. Škola se tako uspjela proširiti propisanim standardima i zahtjevima novog stoljeća. U studenome 2001. dovršena je izgradnja športskog igrališta pokraj škole za održavanje sati tjelesne i zdravstvene kulture, ali i slobodnog vremena mladih. Školska knjižnica djeluje kao knjižnično-informacijski centar gdje je učenicima omogućen pristup Internetu, a opremljena je lektirom, referentnom literaturom, stručnom medicinskom literaturom i zbirkom DVD-a koji se koriste u nastavnom procesu.

Naši učenici redovito posjećuju Dječji odjel Opće bolnice Karlovac gdje olakšavaju bolničke dane djeci tako što održavaju prigodne priredbe. Sudjeluju u organiziranju akcija mjerenja tlaka i šećera u krvi za građanstvo obilježavajući tim akcijama Dan sestrinstva, Dan dijabetičara, Dan bolesnika i Dan zdravlja. Učenici završnih razreda uz pomoć svojih mentora održavaju predavanja u osnovnim školama karlovačke županije s temama: Ovisnosti, Alkoholizam, Spolni život, Higijena, Spolne bolesti i kontracepcija. Svake školske godine učenici koji navrše 18 godina sudjeluju u akcijama dobrovoljnog davanja krvi. Učenici naše škole sudjeluju na natjecanjima schola medica (čitaj: skola medika), latinski jezik, hrvatski jezik, matematika, biologija, Lidrano, i sportskim natjecanjima na kojima postižu izvrsne rezultate.

Kroz sve te aktivnosti učenici se odgajaju prema etičkim načelima i humanosti te pripremaju za poziv zdravstvenih djelatnika koji je jedna od najplemenitijih zvanja. Cilj programa za obrazovanje medicinska sestra - medicinski tehničar je osposobiti ih za izvođenje zdravstvene njege, razumijevanje osnovne biološke građe i funkcioniranje tijela, osposobljavanje za rad na zaštiti i unapređivanje zdravlja kao član tima za hitne medicinske postupke i za vođenje temeljite dokumentacije. Posebno značenje pridaje se razvijanju humanog odnosa prema bolesniku i čuvanju profesionalne tajne. Sastavni dio čini i strukovna praksa čiji je zadatak postupno uvođenje u zanimanje u realnim uvjetima. Učenici se u prvom razredu pripremaju u kabinetu zdravstvene njege, a u drugom razredu počinju obavljati praksu u Općoj bolnici Karlovac. Za obavljanje tog specifičnog i odgovornog rada važno je da osoba bude psihički zdrava i motivirana za rad s bolesnikom. Stoga je za upis u Medicinsku školu Karlovac obvezna potvrda Medicine rada o psihofizičkom zdravlju.

Nakon završenog programa i položenog završnog ispita učenici se mogu zaposliti u klinikama, domovima zdravlja, domovima umirovljenika, dječjim vrtićima, zavodima iz područjima zdravstva te u kućnoj njezi. Tijekom školovanja za fizioterapeutskog tehničara učenici savladavaju znanja o hidroterapiji, termoterapiji, krioterapijskim postupcima, ultrazvučnoj terapiji, elektroterapiji, kinezoterapiji, te medicinsko-masažne tehnike kao što su klasično-ručna masaža, limfna masaža, vezivno-tkivna masaža, te masaža uz pomoć elektroaparata. Fizioterapeutski tehničar se obrazuje u području zdravstva te se osposobljava za obavljanje zadaća u području fizikalne medicine i rehabilitacije. On je član rehabilitacijskog tima u specijaliziranim zdravstvenim ustanovama. Nakon završenog programa i položenog završnog ispita učenik može nastaviti školovanje na odgovarajućem strukovnom studiju ili drugom visokom učilištu. Prilikom zapošljavanja učenici naše škole zbog dobre edukacije rado su primljeni na radna mjesta i u drugim ustanovama diljem Hrvatske i u inozemstvu.

NAPISALA: Jasminka Štajcer, ravnateljica