Biraj, uživaj, volontiraj!

Vijeće Europe je 2011. godinu proglasilo godinom volonterizma. Udruga Carpe Diem vodi Centar za mlade u Grabriku od samog početka, od lipnja 2008.g., te je jedan od glavnih partnera Grada Karlovca u provedbi Gradskog programa djelovanja za mlade grada Karlovca te smo odlučili tijekom 2011. i 2012. godine organizirati nekoliko predavanja i radionica na temu volontiranja i rada mladih kroz projekt “Biraj, uživaj, volontiraj”.

Prema anketi provedenoj 2007.g. u svrhu donošenja Gradskog programa za mlade Grada Karlovca na reprezentativnom uzorku od 304 mlada čovjeka pokazala je, između ostalog, da 66,9 % mladih nije dovoljno informirano o mogućnostima volontiranja. Također, u našem radu (kroz Centar za mlade i Info centar za mlade) uvidjeli smo da mladi često nisu informirani o samom pojmu volontiranja i svim dobrobitima koja im ta aktivnost pruža. Još je jedna stvar koju mladi u Karlovcu ne znaju, ili je ne prepoznaju u dovoljnoj mjeri. To je «Youth work» (nažalost, u hrvatskom jeziku ne postoji konkretan prijevod tog pojma) koji zauzima vrlo bitnu dimenziju neformalnog obrazovanja mladih u EU. Približavanjem Hrvatske Europskoj uniji, sve više se otvaraju mogućnosti mladima da sudjeluju u različitim programima s ciljem neformalnog obrazovanja kroz različite aktivnosti – od volontiranja, razmjena mladih, studijskih posjeta i dr.

Iz navedenog, udruga Carpe Diem kroz projekt “Biraj, uživaj, volontiraj” provodi ciklus edukacija i informiranja mladih s ciljem upoznavanja mladih s različitim mogućnostima neformalnog obrazovanja, volontiranja te aktivnog uključivanja u razvoj lokalne zajednice. Edukacija je namijenjena učenicima od 1. do 4. razreda srednjih škola te joj je cilj da mladi dobiju osnovne informacije o volonterstvu i volontiranju sukladno Zakonu o volonterstvu, radu mladih, na koji način i kako se uključiti u
volonterske akcije, kako pokrenuti vlastitu inicijativu, što je neformalno obrazovanje, vrednovanje neformalnog obrazovanja, mobilnost, mogućnosti koje im se pružaju kroz volontiranje i sl.

Vjerujemo da ćete prepoznati korisnost ovog projekta te nam omogućiti izvođenje predavanja i radionice u vašoj školi. Voditelj edukacije je Marko Petančić, voditelj Info centra za mlade te educirani koordinator volontera.

Projekt “Biraj, uživaj, volontiraj” financiraju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Europska komisija kroz Program “Mladi na djelu” i Grad Karlovac.